12:12, marți, 2 mai, 2017

Copiii, educatorii și părinții de la grădinița nr 220 din mun. Chișinău, comuna Ciorescu au vestit bucuria Învierii Mântuitorului Hristos cu poezii și cântece pascale.

În cadrul festivităţii, copiii au recitat cele zece porunci dumnezeiești și au vorbit despre importanța lor în viață.

Invitat la această măreață sărbătoare, Prot. mitr. Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Moldovei a vorbit copiilor despre dragostea lui Dumnezeu față de oameni, despre nașterea, copilăria, propovăduirea și minunile Domnului, patima, moartea și învierea Sa.

Părinții au primit îndemnuri să depună eforturi considerabile în vederea educației spirituale a copiilor lor.

”Sufletul este cel mai de preț dar primit de la Dumnezeu și se cuvine să-l îngrijim, să-l îmbogățim în fapte bune și să-l păstrăm curat pentru al întoarce la Dumnezeu. Să-L primim pe Hristos cel Înviat în inimile noastre și odată cu Sărbătoarea Sărbătorilor – Învierea Domnului, să înviem și noi spre făurirea frumosului, și schimbarea vieții pentru a sluji lui Hristos cel Înviat! Copiii sunt generația de mâine, iar dându-le o educație frumoasă vom culege bucurii.”

Toți au fost îndemnați să citească Sfânta Scriptură și să urmeze poruncilor dumnezeiești, ascultând de Hristos cel Înviat.

Sectorul Sinodal Activități Culturale