19:04, joi, 8 ianuarie, 2015

Mai mulți copii din cadrul Gimnaziului-internat nr.3 din capitală, au fost botezați de către ÎPS Mitropolit Vladimir

În ziua pomenirii Soborului Maicii Domnului, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru mai mulți copilași, de diferite vârste, din cadrul Gimnaziului-internat nr.3 din Chișinău.

Cu acest binecuvântat prilej, Vlădica Vladimir le-a urat copiilor să trăiască toată viața după învățătura Sfintei Biserici Ortodoxe și să-și pună cu încredere toată nădejdea în Pruncul Iisus și în Preacurata Maica Sa.

Domnul Igor Sandler, Directorul instituției de învățământ, a declarat că această zi a fost așteptată de către copii cu multă emoție, pregătindu-se cu conștiinciozitate de acest important pas.

Menționăm că între Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove și Gimnaziul-internat nr.3 din Chișinău, există de mai mulți ani o frumoasă colaborare, Mitropolitul având grijă să meargă adesea la copilași cu daruri și cu un sfat părintesc, lucru pentru care este mereu așteptat cu drag în incinta acestei instituții.