15:43, luni, 4 februarie, 2013

Continuă lucrările Soborului Arhieresc

2VSN_2753

În data de 3 februarie Soborul Arhieresc al BORu a abordat următoarele aspecte: pregătirea grupului de lucru privind editarea catehismului Bisericii Ortodoxe Ruse, dialogul inter-ortodox şi cu romano-catolicii, stabilirea noii componenţe a judecăţii bisericii (care va activa până la următorul sobor), a fost confirmată procedura existentă privind alegerea întâistătătorului BORu şi s-au făcut schimbări în statutul bisericesc al patriarhiei.

În data de 4 februarie s-a discutat actul „Poziţia Bisericii privind evidenţa în urma dezvoltării tehnologiilor informaţionale şi prelucrarea datelor personale”.
De asemenea, a fost formulată poziţia Bisericii privind reforma drepturilor familiei şi problema justiţiei juvenile.