Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:19, miercuri, 25 aprilie, 2012

Consulul general al Ambasadei Italiei în vizită la reședința mitropolitană

În dimineața zilei la reședința mitropolitană a fost primit Consulul general al Ambasadei Italiei, Excelența Sa Dott. Andrea Russo, fiind însoțit de către Mons. Cesare Lodeserto, secretar general al Conferenței Episcopale din Moldova și de Prot. Veniamin Onu, slujitor în diaspora moldovenească din Italia.

În cadrul întrunirii au fost abordate diverse aspecte ce țin de activitatea comunităților ortodoxe din Italia, precum și statutul unor slujitori moldoveni stabiliți în această țară.

Pentru frumoasa colaborare și drept recunoștință pentru aportul adus întru susținerea Bisericii Ortodoxe din Moldova, ES Andrea Russo a fost decorat cu Ordinul ”Cuv. Paisie Velicikovski”, gr. II. În cadrul întrunirii au fost stabilite și noi punți de colaborare între aceste două instituții.