Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:39, vineri, 21 februarie, 2014

Confruntarea din Ucraina: Opriţi-vă! Încetaţi imediat violențele și reveniţi la dialog!

Îndemnăm părțile implicate un conflict: Iubiți frați și surori! Nu destrămaţi Ucraina!

În legătură cu ciocnirile sângeroase de la Kiev mitropolitul Antonie de Borispol (administrator al afacerilor BO Ucrainene) a cerut părţile implicate imediat să se oprească. De la începutul crizei politice și de-a lungul întregii perioade de confruntare Biserica Ortodoxă Ucrainenă a cerut în mod repetat să se pună capăt violențelor și să se revină la rezolvarea pașnică a conflictului. Din păcate, vocea Bisericii nu a fost auzită. La 18 februarie pe străzile Kievului au reînceput confruntări violente, s-a vărsat sânge, au murit oameni. Şi în aceste momente auzim noi rapoarte despre noi confruntări de pe Maidanul Independentei. În acest moment dificil , Biserica din nou condamnă, vărsarea de sânge și îndemnă : opriţi-vă! Încetaţi imediat violențele și reveniţi la dialog! Țara noastră balansează deja a treia lună la un pas de o catastrofă națională.  Acum absolut toţi, şi autoritățile și opoziția, și fiecare dintre noi trebuie să -și asume responsabilitatea în fața lui Dumnezeu pentru acțiunile sale . Amenințarea cu un război civil și un colaps economic în Ucraina devine, din păcate, tot mai reală. Îndemnăm părțile implicate un conflict: Iubiți frați și surori! Nu destrămaţi Ucraina! Apelăm la toți credincioșii : să ne rugăm și să-L implorăm pe Domnul să ne lumineze și a arătat drumul spre reconciliere .

Conform www.ortodox.md