Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:24, vineri, 27 mai, 2016

Conferința internațională „Viața și slujirea arhiepiscopului Damian (Govorov)”

IMG_0089

Recent, în capitala Bulgariei, orașul Sofia a avut loc conferința internațională „Viața și slujirea arhiepiscopului Damian (Govorov)” – o personalitate bisericească notorie, care pe parcursul vieții sale a activat o perioadă în Basarabia, în calitate de Rector al Seminarului Teologic din Chișinău.

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, la această conferință prilejuită comemorării a 80 de ani de la trecerea la Domnul a vrednicului de pomenire Arhiepiscop Damian (Govorov) a participat starețul sfintei mănăstiri Noul-Neamț (Chițcani), Preacuviosul Arhimandrit Paisie (Cecan) care a susținut un referat la tema: „Activitatea Arhiepiscopului Damian (Govorov) la Chișinău”, în care a făcut o trecere în revistă a celor mai însemnate evenimente și realizări din timpul aflăriii Arhiepiscopului Damian pe plaiurile moldave.

La final, Arhimandritul Paisie a săvârșit o panihidă pentru sufletul Arihepiscopului Damian – viața căruia a avut atâtea laturi de activitate, încât necesită o cercetare aprofundată și pe viitor.

Pentru mai multe amănunte cu privire la viața și activitatea Arhiepiscopului Damian (Govorov) la Chișinău vă rugăm să acesați următoarea adresă: http://ru.ortodox.md/articole/sluzhenie-arhimandrita-damiana-govorova-na-moldavskoy-zemle/