9:00, luni, 11 iunie, 2012

Conferinţă înternaţională despre Muntele Athos

Între 24 şi 26 iunie se va desfăşura la Weimar ConferinţaInternaţională „Muntele Athos, moştenire spirituală şi culturală unică în lumea contemporană”.

Conferinţa va fi organizată de către Fundaţia Sfântul Andrei cel Întâi Chemat. Forumul va fi deschis în 24 iunie de către şedinţa plenară pe tema: „Moştenire istorică şi semnificaţia contemporană a Muntelui Athos”. În aceeaşi zi este planificată o suită de mese rotunde unde participanţii la conferinţă vor discuta probleme precum: Exemplul moral al Muntelui Athos în lumea seculară de astăzi, Tradiţia athonită în cultura creştină etc.

Tema sesiunii plenare finale va fi: „Rolul Muntelui Athos în susţinerea valorilor creştine într-o societate post-seculară”.

Sunt aşteptaţi mai mulţi călugări din Muntele Athos, mai ales din Mănăstirea Vatoped, care vor participa la conferinţe. Anul trecut, conferinţa similară a avut locla Salzbourg.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com