Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:33, joi, 27 iunie, 2013

Conferinţă despre Muntele Athos la Belgrad

Conferinţa internaţională „Athos-ul, moştenire spirituală şi culturală unică în lumea contemporană” are loc la Belgrad, Serbia între 23 şi 26 iunie, cu participarea călugărilor aghioriţi de la Simono Petra, Vatopedi şi Hilandar.

Scopul acestei conferinţe care este acum la a treia ediţie, este de a atrage atenţia lumii despre unicitatea religioasă şi culturală a monahismului athonit şi de a păstra acest tezaur monahal neatins de secularizare.

De asemenea, s-a vorbit despre teologia ascetică a monahilor aghioriţi, despre relaţiile dintre viaţa spirituală şi cea intelectuală, despre practicile ecologie ale călugărilor athoniţi.

www.doxologia.ro