Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 14 septembrie, 2012

Conferinţa „Asceza creştină în căsnicie şi în viaţa monastică”

Întâlnirea anuală a Asociaţiei Sfântul Siluan va avea loc sâmbătă 29 septembrie la Institutul Teologic Ortodox Saint Serge din Paris.

Tema întâlnirii va fi „Asceza creştină în căsnicie şi în viaţa monastică”. Printre cei care vor conferenţia sunt Părintele Placide Deseille, Părintele Adalberto Mainardi de la Mănăstirea Bose din Italia şi alţi teologi ortodocşi şi catolici.

Întâlnirea va dezbate şi analiza în lumina teologiei Sfinţilor Părinţi ai Bisericii lui Hristos teologia ascezei şi practica acesteia în viaţa de familie, în creşterea copiilor, dar şi în viaţa monahală, chiovială sau idioritmică.

www.orthodoxie.com