Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 23 noiembrie, 2016

Concert solemn în cinstea aniversării a 70 de ani din ziua nașterii Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Kiril

2p20161122-pal_0665-1200

La 22 noiembrie în Sala soboarelor bisericești a catedralei sobornicești „Hristos Mântuitorul” a avut loc concertul solemn în cinstea aniversării a 70 de ani din ziua nașterii Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Kiril.

În sală au fost prezenți președinții Rusiei și Belarus, V.V. Putin și A.G. Lukașenko, președintele Guvernului Federației Ruse D.A. Medvedev, Întâistătătorii și reprezentanții Bisericilor Ortodoxe Locale, ierarhi și clerici ai Bisericii Ortodoxe Ruse, oameni politici, activiști obștești.

La acest eveniment a luat parte și Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, care în aceste zile a participat la festivităţile dedicate aniversării a 70 de ani din ziua nașterii Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Kiril.

cu referire la http://www.patriarchia.ru/