20:00, sâmbătă, 7 septembrie, 2013

Concert festiv dedicat celor două sute de ani de la înființarea Eparhiei de Chișinău și Hotin

IMG_0449

În a doua parte a zilei de sâmbătă, Preafericitul Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, aflat în vizită oficială în țara noastră, a participat la concertul festiv dedicat celor două sute de ani de la înființarea Eparhiei de Chișinău și Hotin.

Preafericirea Sa a rostit cu această ocazie un cuvânt de salut, felicitând clerul și credincioșii din Moldova cu acest jubileu de o mare însemnătate istorică pentru Biserica Ortodoxă din Moldova.

Concertul a avut loc la Palatul Național „Nicolae Sulac” din capitală și a adunat împreună ierarhii și clericii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, cât și invitați de peste hotare.

La eveniment a participat și conducerea de vârf a țării în persoana Președintelui Republicii Moldova, domnul Nicolae Timofti, Primul Ministru, Iurie Leancă, Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Corman și alte oficialități.