12:41, sâmbătă, 8 octombrie, 2016

Concert de caritate la Filarmonica Națională ”Serghei Lunchevici” din Chișinău

dsc_0842

La 5 octombrie anul curent, Filarmonica Națională ”Serghei Lunchevici” din Chișinău a găzduit un frumos concert de caritate la care au participat artiști autohtoni. Organizatorul acestui eveniment a fost asociația obștească de caritate ”Flacăra Speranței” condusă de dna Valentina Patraș, care a împlinit 5 ani de la înființare.

Președintele asociației, dna Valentina Patraș a menționat ca pe parcursul a 5 ani de activitate a reușit să viziteze peste 150 de sate din Republica Moldova unde a venit cu interpreți pentru a concerta în localitate, dar și cu ajutoare impunătoare localnicilor defavorizați, aducînd multe bucurii oamenilor bolnavi și necăjiți. În vizorul asociației sunt și copiii  de la Casa Internat pentru copii cu dizabilitați mintale din Orhei.

Lucrurile bune se văd și se apreciază. Astfel, ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a decorat destinsa doamna cu medalia jubiliară ”ÎPS Mitropolit Vladimir 25 ani la cârmuirea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova”. La eveniment a fost prezent preotul Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Moldove, care a transmis cuvântul de felicitare a Întâi Stătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova și a înmânat înalta distincție bisericească doamnei Valentina Patraș, președintele asociației obștești de caritate ”Flacăra Speranței”.

Asociația ”Flacăra Speranței” organizează sistemtic concerte de caritate avînd parteneri oameni de afaceri, primăriile din localitățile care se vizitează, preturile municipiului Chișinău. De mai mulți ani asociația ”Flacăra Speranței” colaborează cu Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove prin Sectoarele Sinodale: Activitate Culturală; Activitate Pastorală pentru Tineret; Activitate Socială și Caritate.

Sectorul Sinodal Activitate Culturală