0:37, marți, 6 mai, 2014

Concert consacrat femeilor creştine în protopopiatul I Chişinău

IMG_36021

Cu binecuvântarea Prot. Vadim Cheibaş, protopopul sectorului I Chişinău, în Duminica Mironosiţelor s-a desfăşurat tradiţionalul festival consacrat Învierii Domnului şi femeilor dreptmăritoare.

Evenimentul a a vut loct la capela universitară „Întâmpinarea Domnului” şi a fost organizat în comun cu Direcţia municipală pentru protecţia drepturilor copilului. La manifestare au participat mai multe centre comunitare din municipiu, venind cu alese cântări şi recitaluri de poezii creştine.

Festivalul a fost inaugurat de către preotul Octavian Moşin şi dna Svetlana Chifa, şefa DMPDC, după care a urmat un amplu program artistic. Deosebit de reuşit s-au prezentat elevii liceului din Ruseştii Noi, Ialoveni, care au încheiat acest concert de suflet.

Zeci de femei, venite să asculte glasurile îngereşti ale copiilor, au primit felicitări din partea slujitorilor şi câte o floare, iar copilaşii s-au ales cu dulciuri.

Este de menţionat faptul că festivalul a fost la cea de-a treia ediţie şi a adunat peste 150 de copii participanţi.

Sursa: www.protopopiatchisinau.md