Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 10 ianuarie, 2014

Colinde bizantine în interpretarea tinerilor teologi

Cu ocazia Sfintelor Sărbători de iarnă, grupul psaltic ”Doxologia” a înregistrat câteva colinde bizantine. Cinci studenți de la Academia Teologică din Chișinău, ghidați de către părintele Maxim Radu-Tataru, au format un prim grup psaltic în țară, care promovează acest gen de cântare bisericească.

Atât părintele Maxim, cât și tinerii implicați în acest proiect, au deprins cântarea bizantină de la protopsalți din România. Astfel, acest gen de cântare începe a fi revigorat și pe meleagurile noastre.

CD-ul lansat recent include nouă colinde și poate fi achiziționat telefonând la nr: 069024710.

Puteți audia câteva colinde aici: