10:27, miercuri, 26 noiembrie, 2014

Colegiul Naţional de Comerţ de pe lîngă ASEM, şi-au sărbătorit hramul

P1030281

În ziua prăznuirii Sfîntului Ioan Gură de Aur hramul Colegiului colectivul de profesori şi studenţi s-au adunat la Slujba de Sfinţire şi binecuvîntare a instituţiei şi a studenţilor.

Pr. Marin Cij Paroh al bisericii “Sf. Arh. Mihail” din incinta Spitalului municipal “Sf. Arh. Mihail” împreună cu slujitorii preotul Leonid Țugulea și preotul Andrei Morari, după rînduiala slujbei au venit cu un cuvînt de felicitare și de învățătură depre post, Taina Mărturisirii și Taina Sf.Împărtășanii. Profesorii și elevii au pregătit o expoziție de carte din lucrările Sfîntului Ioan Gură de Aur.

Deasemenea elevii au pregătit un mic ecran unde au prezentat biografia Sfîntului Ioan Gură de Aur și diferite citate din învățăturile Sfîntului Părinte. Fiecare secţie s-au pregătit în parte pentru a întîmpina oaspeţii cu diferite expoziţii.

D-na Lidia Pleşca directoarea instituţiei a mulţumit Slujitorilor pentru organizarea Sărbătorii felicitîndu-i pe toţi prezenţi la marea Sărbătoare.

Sursa: www.protopopiatchisinau.md