9:37, joi, 24 iulie, 2014

Clopotul imens de 18 tone, Alexander Nevski, trece prin Moscova

În Moscova, a ajuns renumitul clopot „restaurat” al Lavrei Alexander Nevsky.

Pe 23 iulie, la ora 11.00, după Sfânta Liturghie, clopotul a fost văzut de public, în Mănăstirea Donskoy.

Clopotul „Alexander Nevski” are 18 tone. Pelerinajul clopotului a început pe 16 iulie. Moscova va fi al şaptelea oraş din calea clopotului „Alexander Nevski”, acesta vizitând 11 orașe.

„Alexander Nevski” a vizitat deja Ekaterinburg, Ufa, Samara, Saratov, Penza și Ryazan.

Un autovehicul-clopotnița însoţeşte pelerinajul și toată lumea poate încerca şi este învăţată să tragă clopotele.

Clopotul va ajunge la Mănastirea Alexander Nevsky, până în 28 iulie (aniversarea bătăliei de la Neva), și va fi amplasat la intrarea în Catedrala Mănăstirii Sfânta Treime, credincioșii şi vizitatorii Lavrei putând atinge şi vedea de aproape clopotul principal al celei mai vechi mănăstirii din Sankt-Petersburg.

Ridicarea clopotului în clopotnița de sud a Catedralei Sfânta Treime este programată pentru octombrie 2014.

Lavra a deţinut 14 clopote istorice.

www.lonews.ro