9:37, joi, 29 septembrie, 2016

CIRCULARĂ. În atenția clerului din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove

Preasfințiți episcopi, preacuvioși și preacucernici părinți,

Prin bunăvoința lui Dumnezeu, în luna septembrie, Biserica noastră Ortodoxă din Moldova a consemnat două evenimente marcante pentru drept-măritorul popor din țara noastră.

A avut loc canonizarea Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni, Mitropolitul Chișinăului și Hotinului și a Sfintei Fericitei Agafia de la mănăstirea Cușelăuca.

Evlavia față de acești bineplăcuți sfinți ai lui Dumnezeu a fost arătată în mod expres prin numărul impunător de pelerini prezenți la aceste slujbe praznicale.

Vă îndemnăm părintește ca și de acum în contiunare să vizitați aceste mănăstiri, rugându-vă și exprimând pietate sfinților noștri.

Totodată, binecuvântăm ca în parohiile și mănăstirile din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, la rugăciunea de la litie – «Mântuiește, Dumnezeule poporul Tău…»  să fie incluse spre pomenire numele Sfântului părinte al nostru Ierarh Gavriil și a Sfintei Fericitei Agafia de la Cușelăuca,  pentru a face cunoscute aceste chipuri de sfinți poporului din țara noastră.

Cu arhierești binecuvântări

+ VLADIMIR