15:43, marți, 4 septembrie, 2018

CIRCULARĂ

În atenția clerului și credincioșilor din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova!

Suntem foarte îngrijorați în urma informațiilor primite din partea Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale cu privire la situația epidemiologică alarmantă din țară prin răspândirea maladiei rujeolei pe teritoariul țării noastre.

Această situație fără precedent în ultimii 10 ani are efecte foarte grave în special în rândul copiilor, fiind înregistrate deja 142 de cazuri confirmate de rujeolă.

În acest sens venim către slujitorii și credincioșii Bisericii noastre cu îndemnul părintesc de a se oficia în sfintele locașuri în această perioadă de încercare, rugăciuni și slujbe pentru izbăvirea de această maladie contagioasă, precum: Taina Sfântului Maslu, cereri speciale pentru cei bolnavi rostite în cadrul Sfintei Liturghii, în care să invocăm cu genunchii plecați și cu lacrimi fierbinți ajutorul și mila lui Dumnezeu și a sfinților tămăduitori de boli pentru cei ce pătimesc.

De asemenea, binecuvântăm ca preoții să se implice alături de autoritățile locale și instituțiile medicale din localități la informarea și prevenirea maladiei în societate prin intermediul cuvintelor predicatoriale, dar și la asistența religioasă a credincioșilor, astfel încât să contribuim cu toți împreună la creșterea unei generații sănătoase atât din punct de vedere trupesc, cât și duhovnicesc.

Cu părintească dragoste și binecuvântare,

† VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE