Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:38, miercuri, 24 octombrie, 2012

Ciprioţii ortodocşi ajută refugiaţii din Siria

Joi, 18 octombrie 2012, Sanctitatea Sa Teofil, Patriarhul Ierusalimului a asistat la recepţia unui transport de alimente, medicamente şi haine, trimise de Biserica Ortodoxă a Ciprului pentru refugiaţii sirieni din Iordania, care stau în campusul de la Zaatari.

Patriarhul a intervenit pentru aceşti nefericiţi, vorbind cu ambasadorii Angliei, Franţei, Germaniei şi Ciprului, trimişi la Amman.

Acelaşi subiect a fost ridicat şi la discuţiile patriarhilor ortodocşi cu oficialii de la Bruxelles. Credincioşii ortodocşi din Cipru au trimis pentru refugiaţii sirieni 10 tone de apă mineral, 5 tone de hrană, 185 de cutii cu îmbrăcăminte, 15 frigidere şi 5 calculatoare. În prezenţa ierarhului, aceste bunuri au fost împărţite oamenilor.

Campusul de refugiaţi de la Zaatari adăposteşte 38500 de refugiaţi dintr-un total de 210 000 de sirieni refugiaţi în Iordania. Mulţi sunt epuizaţi, răniţi şi bolnavi. Unii mor pe drum din cauza condiţiilor grele ale fugii.

www.doxologia.ro