Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:17, marți, 5 ianuarie, 2016

Cine dă, lui își dă! O tradiție creștinească, respectată de enoriașii bisericii ,,Înălțarea Domnului’’ din Orhei

IMAG2973

În pragul Sfintelor Sărbători de iarnă, parohia cu hramul ,,Înălțarea Domnului’’ din orașul Orhei, de ani buni respectă o frumoasă tradiție creștinească, pe care enoriașii au numit-o „Cine dă, lui își dă!”

Părintele paroh Protoiereul mitrofor Rostislav Postică dimpreună cu credincioșii organizează colete și pungi de Crăciun, ce conțin produse alimtentare și de igienă personală, pentru a fi împărțite persoanelor defavorizate social, bătrânilor și celor bolnavi și neajutorați.

Cei care primesc darurile, trăiesc o mare bucurie, conștientizând că nu sunt uitați și că pe modesta lor masă de sărbătoare nu vor lipsi cele necesare.

În acest context, părintele Rostislav mulțumește creștinilor care sprjină în fiecare an această lucrare nobilă de ajutorare a aproapelui.

Hristos se naște, slăviți-L!