Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:31, marți, 28 octombrie, 2014

Cimitirul ortodox din Tripoli a fost devastat

Majoritatea crucilor de marmură au fost răsturnate, gardul a fost acoperit cu mesaje anticreștine scrise cu graffiti și saci cu gunoaie au fost împrăștiate pe mormintele creștinilor.

Mai multe agenții de presă occidentale au prezentat situația cartierului creștin din Tripoli, Libia. Locuit de aproape 200.000 de mii de creștini, cartierul are în centrul său un cimitir istoric în care, de câteva sute de ani se odihnesc rămășițele pământești ale creștinilor trecuți la Domnul. Loc de reculegere pentru creștinii din Libia, cimitirul a fost atacat la începutul acestei luni de către mai mulți soldați rebeli jihadisti.

Conform preotul Jabal Al Ibahim, care a dat un interviu televiziunii Al Jazeera, majoritatea crucilor de marmură au fost răsturnate, gardul a fost acoperit cu mesaje anticreștine scrise cu graffiti și saci cu gunoaie au fost împrăștiate pe mormintele creștinilor.

www.doxologia.ro