Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:19, miercuri, 23 ianuarie, 2013

Cenaclu de poezie creștină la Biblioteca Națională

Recent, Biblioteca Națională din Chișinău a găzduit un cenaclu de poezie creștină. La evenimentul de suflet a participat un număr mare de oameni de cultură, printre care Ion Hadârcă, Nicolae Dabija și alții, moderator fiind scriitorul Vasile Căpățână.

Participanții au venit cu recitaluri de poezii din creația proprie, nelipsind din sală nici colindătorii care au adus tuturor vestea Nașterii lui Hristos.

La cenaclu a fost invitat și Prot. Mitr. Nicolae Ciobanu, Consilier Cutlrual al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, care a prezentat publicului mesajul de salut al Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, adresând totodată urările de bine și felicitările proprii pentru începutul de bun augur. Părintele Nicolae a mai recitat câteva fragmente din “Vorbele cu tâlc” ale poetului creștin Vasile Militaru.

După supesele organizatorilor, acest eveniment a dat startul unui șir mai lung de întruniri tematice care vor avea loc pe parcursul întregului an 2013.