20:05, duminică, 9 noiembrie, 2014

Ce înseamnă civilizaţie?

Toţi sunt de acord cu faptul că o ţară, cu cât este mai civilizată, cu atât mai bine stau lucrurile în ea. Ce înseamnă civilizaţie? Pentru mulţi aceasta nu înseamnă decât televizorul, vila, automobilul sau hainele de ultima modă.

…La teatrul din Atena antică erau rezervate locuri şi sectoare aparte pentru spectatorii din diferite regiuni ale Greciei. Sparta îşi avea şi ea sectorul său. Odată, înainte de începutul spectacolului, un bătrân atenian îşi căuta un loc liber. Când a ajuns în dreptul spartanilor, ei s-au ridicat cu toţii, ca la comandă, şi fiecare i-a oferit locul său bătrânului.

Este un atribut incontestabil al civilizaţiei, pe care noi, în goana noastră după valori, îl cam uităm.

Se zice că la acest gest mărinimos al spartanilor, galeria spectatorilor din Atena a început să aplaude, iar cineva a zis: “Atenienilor le sunt pe plac virtuţile, însă singuri nu doresc să le practice.”

www.ortodox.md