18:00, vineri, 13 octombrie, 2017

Către Hramul Chișinăului, la Catedrala Mitropolitană au fost aduse spre închinare mari sfințenii ale Bisericii Ortodoxe

În seara zilei de vineri, 13 octombrie 2017, la Catedrala mitropolitană către Hramul Capitalei – Acoperământul Maicii Domnului, au fost aduse spre închinare mari sfințenii ale Bisericii Ortodoxe: părticele din veșmântul Maicii Domnului, o pietricică din Mormântul Maicii Domnului și un chivot cu moaștele Sfinților mucenici Ciprian și Iustina.

Credincioșii prezenți mâine, 14 octombrie 2017, la slujba praznicală vor putea să se închine la aceste mari sfințenii, aducând cinstire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi Sfinților Ciprian și Iustina, întru iertarea păcatelor şi dobândirea mântuirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media