Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:53, vineri, 26 august, 2016

Catedrala Mitropolitană ˝Nașterea Domnului˝ din Capitală, la 20 ani de la sfințire

1

La 25 august 2016 s-au împlinit 20 ani din ziua în care a fost săvârșită slujba de sfințire exterioară a Catedralei ˝Nașterea Domnului˝ din Chișinău. Acest eveniment istoric a fost marcat de un serviciu divin oficiat de către Înaltpreasfințitul Vladimir cu participarea unui mare sobor preoțesc, conducerea de vârf a țării și a capitalei, oaspeți de peste hotare și sute de creștini dreptmăritori.

Acest moment a fost unul de răscruce în istoria Catedralei, dar și în evoluția contemporană a Ortodoxiei autohtone.

Data de 25 august 1996 a marcat eforturile comune ale clerului și poporului izvorâte din dorința de a reda splendoarea de odinioară celui mai mare locaș de închinăciune din țară.

În continuare Vă invităm să vizualizați un set de imagini inedite, oferite cu amabilitate de către Prot. Mitr. Teodor Bortă, slujitor al Catedralei Mitropolitane și participant nemijlocit la frumoasele evenimente din vara lui 1996.