Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 24 septembrie, 2012

Cartea „Părintele Paisie Olaru” în franceză

Sâmbătă 22 septembrie 2012, la Librăria L’Age d’Homme, 5 Strada Férou, Paris, a fost prezentat ultimul volum din Colecţia „Mari Părinţi Duhovniceşti ai secolului al XX-lea”.

Volumul se numeşte „Părintele Paisie Olaru” şi vorbeşte despre marele duhovnic şi ascet al ortodoxiei universale şi româneşti. De asemenea, s-a vorbit şi despre volumul apărut deja: „Părintele Cleopa Ilie”. Ele sunt scrise de Părintele ioanichie Bălan, de fericită memorie.

Jean-Claude Larchet, directorul colecţiei a prezentat pe scurt viaţa şi personalitatea acestor doi stâlpi ai ortodoxiei, iar Preasfinţitul Marc Alric, Episcop vicar al Mitropoliei româneşti de Europa Occidentală, care i-a cunoscut pe cei doi duhovnici cu viaţă sfântă la Mănăstirea Sihăstria, şi a evocat amintiri despre cei doi mari teologi şi despre spiritualitatea monahală românească.

Zorica Terzić a citit apoi câteva pasaje din cele două cărţi de o mare importanţă pentru ortodoxia franceză.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com