Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

vineri, 17 august, 2012

Carte în limba chineză despre Sfânta Liturghie ortodoxă

O nouă carte ortodoxă de mare importanţă, în special pentru convertiţi, a apărut în limba chineză.

Ivan Shchelokov, student la Academia Teologică din Moscova a studiat chineza la Universitatea din Jinan şi a tradus în limba chineză cartea „Mâine este Duminică” scrisă de autoarea de limbă greacă Gregoriadi-Sureli, care vorbeşte despre o familie ortodoxă care se pregăteşte pentru slujba de duminică dimineaţă de la Biserică.

Această traducere a fost supervizată de Confreria Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel din Hong Kong. Cartea explică pe larg şi într-o manieră simplă şi profundă deopotrivă în special pentru copii sau nou veniţi în ortodoxie, sensurile şi semnificaţiile Dumnezeieştii Liturghii, pregătirea necesară pentru slujbă, momentele acestei Sfinte Taine etc.

Publicarea acestei cărţi este dedicată aniversării a 300 de ani de la înfiinţarea Misiunii Ortodoxe ruse în China

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com