Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:30, joi, 3 mai, 2012

Carabinieri din Unitatea 1045 trecuți în rezervă

Au fost trecuţi în rezervă militarii în termen care şi-au încheiat serviciul militar. Ostaşii au fost petrecuţi la baştină cu toate onorurile respective, au primit felicitări şi cuvânt de povăţuire de la comandantul unităţii dl colonel Ion Andronic, care le-a amintit încă odată tinerilor despre disciplina de care vor avea nevoie în viaţa de civil.

Printre invitaţi au mai fost şi şeful-adjunct al Direcţiei Afacerilor Interne a UTA Găgăuzia dl loc-colonel Iurie Reznic, șeful statului major al Comisariatului de Poliţie Comrat, dl maior Oleg Sîrf, care a înmânat Diplome de menţiune celor mai buni soldaţi.

Preotul militar Protoiereul Veaceslav Hortolomei, prezent la ceremonie, s-a adresat lui Dumnezeu cu o rugăciune de mulţumire pentru toţi militarii trecuţi în rezervă. Apoi părintele i-a felicitat pe tineri cu acest moment frumos din viaţa lor, dorindu-le tuturor să-şi găsească rostul şi locul său în viaţă, fiind binecuvântați cu apă sfinţită.