10:22, joi, 10 aprilie, 2014

Capitala spirituală georgiană primeşte numele de “Oraşul Sfânt”

Oraşul Mtskheta, unde georgienii au început să se convertească la creştinism, a primit oficial numele de “Oraşul Sfânt”, conferit de către Patriarhul Georgiei, Preafericitul Ilie al II-lea-

Aşa cum a menţionat Patriarhul în omilia sa duminicală, vechea capitală îşi va restabili numele său întreg, care este “Oraşul Sfânt Mtskheta”.

Această decizie îşi află originile în Testamentul primului patriarh-catolicos al Georgiei Melchisedec I, din secolul al XI-lea.

Patriarhul Ilie a amintit de tradiţia liturgică de Buna Vestire din Georgia de a stropi cu apă sfinţită casele şi drumurile, începând din Oraşul Sfânt până în fiecare cătun din ţară. El a dat binecuvântarea pentru această stropire ritualică şi s-a rugat pentru poporul ortodox georgian, pentru pace şi pentru binele credincioşilor.

www.doxologia.ro