9:22, sâmbătă, 12 mai, 2012

Canonizarea a 11 martiri ortodocşi în Estonia

Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice de Constantinopol a canonizat 11 noi martiri ai Bisericii lui Hristos din Estonia, care şi-au vărsat sângele pentru Mântuitorul lor în anii 1940-1941, în prima ocupaţie a Estonie de către armata sovietică a lui Stalin. Este vorba de Preotul Vasilli Ritskok, Johannes Kraav, Joann Sergejev, Arteemi Vapper şi Nikolai Leisman. diaconii Vassili Astanin şi Peeter Koslov, preoteasa Marta Leisman şi laicii Joann Lagovski, Theodor Pettai şi soţia sa Anna Pettai.

Sărbătoarea lor a fost fixată pe 14 iunie, zi de doliu în Estonia, pentru comemorarea celor deportaţi şi victimelor ocupaţiei sovietice.

Printre aceşti martiri, părintele Joann Sergejev a fost studentla Institutulde Teologie Ortodoxe Sfântul Serghie din Paris din 1930 în1934, afost arestat în 1941 şi condamnat la închisoare în Campusul de prizonieri dela Sosna, unde a murit doi ani mai târziu, la 35 de ani.

www.doxologia.ro