7:18, vineri, 10 august, 2012

Campus al tinerilor ortodocşi din Belgia, Olanda şi Luxemburg

Între 29 iunie şi 5 august s-a desfăşurat cea de-a 12-a ediţie a Campus-ului de Vară organizat de Fraternităţile Tineretului Ortodox al Olandei şi Belgiei.

Din 2000 există un asemenea eveniment, care continuă o tradiţie mai veche iniţiată de Fraternitatea Ortodoxă „Sfântul Nicolae”.

Campusul a fost organizat şi desfăşurat cu binecuvântarea Conferinţei Episcopale Ortodoxe din Benelux, care grupează reprezentanţii tuturor jurisdicţiilor canonice ortodoxe pe teritoriul Olandei, Belgiei şi Luxemburg-ului.

Campus-ul a cuprins multe activităţi folositoare, însă cea mai edificatoare este slujba religioasă desfăşurată în fiecare zi, dimineaţa şi seara de către cei trei preoţi ai campus-ului.

52 de tineri au participat la această sesiune, coordonaţi de 20 de monitori. Tema Campus-ului a fost „Cred” cuvânt extras din Simbolul de Credinţă niceo-constantinopolitan. Au fost şi lecţii de catehism, jocuri instructive, conversaţie şi învăţare a bazelor credinţei creştine ortodoxe.

www.orthodoxie.com