Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:00, joi, 16 mai, 2013

Campania “Eşti cât dăruieşti”

Cu prilejul Paştelui Blajinilor, Mănăstirea Doina şi Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi a desfăşurat campania “Eşti cât dăruieşti”. Mai multe daruri, colectate de la credincioşii veniţi să pomenească răposaţii în cimitirul “Sf. Lazăr” din capitală, au ajuns pe masa copiilor orfani şi a bătrânilor singuratici.

Acţiunea se înscrie în acrodul de colaborare între Direcţia mitropolitană şi Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei, semnat acum o lună.

 Astfel, păscuţe, ouă, dulciuri şi alte produse alimentare au fost repartizate la Azilul de bătrâni, precum şi la câteva Centre de plasament pentru copii din capitală.

Dna Ecaterina Jardan, administratorul Mănăstirii Doina, a menţionat următoarele: “De câţiva ani consecutiv distribuim centralizat darurile colectate de credincioşi cu prilejul Blajinilor. Sute de păscuţe şi alte bunuri le ducem celor mai trişti ca noi. Vrem să ducem bucuria sărbătorii la cât mai mulţi nevoiaşi, împlinind gândul că: dar din dar rai se face!”