Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 22 august, 2013

Camerele de hotel din Rusia vor avea câte o Biblie

Rusia se alătură tradiţiei europene potrivit căreia oaspeții hotelurilor vor avea posibilitatea de a citi Sfânta Scriptură în camerele lor

Primele 6000 de copii ale Noului Testament cu Psalmii au fost duse pe data de 9 august laIzmailovo, unul din cele mai mari hoteluri din Moscova, a relatat Departamentului de Informații al Bisericii Ortodoxe Ruse pentru Agenția de Știri ITAR-TASS.

Acțiunea caritabilă se desfășoară cu susținerea Departamentului de Industrie Hotelieră și Turism al Guvernului din Moscova și Comisia Misionară a Sinodului Episcopal din capitală.

Evanghelia, cartea care a devenit fundamentul culturii europene, este un atribut indispensabil respectului şi ospitalităţii faţă de musafirii noştri precum şi un indice al nivelului cultural al hotelierilor, a declarat preşedintele comisiei misionare Ieromonahul Dimitrie (Pershin).

Fondurile pentru publicare au fost asigurate de Fundaţia Caritabilă Sfântul Grigorie Teologul.

www.doxologia.ro