Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:53, joi, 26 septembrie, 2013

Bulgaria: propunere legislativă care încriminează afișarea publică a homosexualității

Partidul Naționalist Bulgar Ataka a prezentat o propunere legislativă care încriminează afișarea publică a homosexualității. Acest lucru a fost dezvăluit cu ocazia celei recentei Parade LGBT, ajunsă la cea de-a 6-a ediție. Potrivit comunicatului de presă al Ataka, Gay Pride (Parada Gay) este „un fenomen străin și urât în fața tradițiilor și moralității națională a Bulgariei”, având loc ca urmare a „presiunilor din afara țării”. Propunerea legislativă a partidului, formulată ca amendament la Codul Penal, precizează: „Oricine va manifesta public orientarea homosexuală proprie sau a altora, prin organizarea și participarea la mitinguri, marșuri și parade, sau prin intermediul mass-mediei sau Internetului, va fi pedepsit cu închisoare de la 1 la 5 ani și o amendă de 5.000-10.000 BGN.” O lege similară, adoptată recent în Rusia, a provocat deja multe controverse internaționale.

www.lonews.ro