Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:46, vineri, 24 august, 2012

Bulgaria: incendiile din jurul Mănăstirii Sfântul Ioan de Rila sunt sub control

În jurul Mănăstirii Sfântului Ioan de Rila, cel mai mare sfânt al bulgarilor, au izbucnit mai multe incendii de pădure foarte puternice, favorizate de canicula extremă şi de seceta prelungită care transformă vegetaţia în material incandescent şi combustibil.

Ministrul de Interne al Bulgariei a anunţat însă că, datorită eforturilor prelungite ale pompierilor, acestea au fost localizate şi izolate. Sute de pompieri şi de voluntari au venit să ajute la săparea şanţurilor şi stingerea acestor incendii care ameninţau cea mai faimoasă mănăstire a Bulgariei.

Pompierii sunt însă în alertă maximă, după ce s-a anunţat că un nou val de căldură tropicală va trece peste Bulgaria.

Cel mai recent incendiu a început pe 20 august lângă satul Pastra, care a fost cel mai periculos, ameninţând parcul dendrologic din zonă, a anunţat Guvernatorul regiunii Kyustendil,Vladislav Stoikov.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.sofiaglobe.com