12:37, vineri, 4 septembrie, 2015

Botez ortodox în masă în Filipine

Un botez în masă a avut loc, zilele trecute, în Biserica Ortodoxă Sfântul Ioan Botezătorul din Ladol, Alabel, provincia Sarangani, Filipine.

În total, 239 de persoane (catehumeni) au fost botezate, inclusiv doi „episcopi” şi patru preoţi „aglipayan” (ai Bisericii Catolice Independente).

De asemenea, au fost botezaţi, în cadrul aceluiaşi eveniment, cinci candidați pentru Seminarul ortodox din Rusia.

Botezul a fost realizat de către Pr. Chiril Sckharboul și Pr. George Maximov, după aproape doi ani de catehizare ortodoxă.

Această parohie a servit anterior drept Catedrala Aglipayana, unde episcopul recent botezat îşi avea sediul. Acum, această parohie devine cea de-a 4-a Parohie Ortodoxe de sub Patriarhia Moscovei, în Filipine.

Evenimentul marchează, însă, o nouă etapă: un alt botez în masă a… 29 de parohii din diferite părți ale Mindanao, în următoarele săptămâni.

www.lonews.ro