Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:52, miercuri, 6 iunie, 2012

Bosnia: Preot ortodox împuşcat de tâlhari

Câţiva tâlhari mascaţi au intrat în casa unui preot ortodox din Bosnia, l-au legat pe el şi pe soţia lui. După ce i-au abuzat pe amândoi, l-au împuşcat pe preot în cap. El va supravieţui deşi rănile sunt foarte grave. O asociaţie creştină numită Center 9 a spus că acest incident este legat de intoleranţa religioasă mai mult decât de dorinţa de a fura. Situaţia este deja volatilă în zonă şi această nouă violenţă poate aprinde tensiunile între sârbi şi musulmani.

Preotul Sava Todorovici a fost abuzat şi împuşcat. Soţia sa, Jelica Todorovic, a fost legată şi abuzată fizic, în satul Kalenderovici, lângă oraşul Derventa din Republica Srpska.

Preotul ortodox are nevoie de operaţie la cap, după rana primită prin împuşcare.

www.doxologia.ro