12:06, luni, 17 noiembrie, 2014

Bisericile din lemn, cele mai vulnerabile. Peste 300 de monumente distruse anual

Bisericile de lemn, în special cele din Nordul Rusiei, sunt cele mai vulnerabile și pot fi pierdute pentru totdeauna, dacă nu se iau măsuri în timp util, pentru restaurarea lor.

Acest lucru a fost declarat de către Mitropolitul Daniel de Arhanghelsk și Holmogorski, la o masa rotundă, în cadrul Comisiei pentru Asociațiile Obștești și Organizațiile Religioase, a Comitetului Dumei de Stat.

Restaurarea și conservarea acestora necesită o monitorizare continuă a lacasurilor și adoptarea unui pachet de măsuri, a arătat preşedintele Comisiei, Jaroslav Nilov.

Potrivit acestuia, în fiecare an se pierd mai mult de 300 de monumente din lemn.

www.lonews.ro