Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:29, luni, 5 noiembrie, 2012

Biserica Sfântului Mormânt în pericol de a fi închisă

Agenţia Romandia raportează: „Conturile bancare ale Patriarhiei greco-ortodoxe, care are grijă de Biserica Sfântului Mormânt (Biserica Învierii), au fost blocate de către o companie de apă israeliană care reclamă o seamă de facturi restante”. Acest lucru a fost confirmat de către cotidianul israelit Maariv.

Măsura a fost impusă de către societatea de apă Hagihon care cere 9 milioane de shekel (2,1 milioane de dolari), bani care s-au acumulat de-a lungul anilor. În ciuda protestelor, Patriarhia Ierusalimului nu a exclus să închidă Biserica Sfântului Mormânt, locul Răstignirii şi Învierii Mântuitorului Hristos.

www.doxologia.ro