Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:25, sâmbătă, 10 noiembrie, 2012

Biserica Sfântul Nicolae din Mugla pe cale de a fi demolată

Potrivit unui articol apărut astăzi în ziarul Radikal, decizia de a demola o biserică ortodoxă veche de 232 de ani din orașul Bodrum aflat în provincia Mugla (sud-vestul Turciei) a luat prin surprindere localnicii care se așteptau ca aceasta să fie restaurată.

Localnicii au cerut ca Biserica Sfântul Nicolae (Aya Nikolaya) să fie restaurată, însă autoritățile din Bodrum au decis să o demoleze, potrivit cererii Universității Pamukkale care susține că fundația bisericii a putrezit.

Această decizie a fost semnată de Dursun Göktepe de la Partidul Republican al Poporului care i-a ținut locul primarului Mehmet Kocadon care fusese închis pentru probleme de corupție. Cu toate acestea, Kocadon nu a fost de acord cu decizia și a declarat că va iniția o anchetă cu privire la această decizie.

Din 1965 Biserica Sf. Nicolae a fost folosită ca depozit, sală de cinema, teatru și chiar depozit pentru bărci.

www.doxologia.ro