Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:47, joi, 30 august, 2012

Biserica “Sf.Mc. Diomid” din Chişinău şi-a serbat hramul

Pe lângă Centrul creştin de Caritate şi Terapie DuhovniceascăCATERD din Chişinău activează un paraclis cu hramul “Sf.Mc. Diomid”.

Mai mulţi enoriaşi, dimpreună cu un sobor de preoţi în frunte cu părintele-paroh Prot. Vladimir Caprar, au înălţat rugăciuni Sfântului Diomid, doctor fără de arginţi, ocrotitorul ceresc al acestui sfânt lăcaş.

În predica sa, părintele-paroh a menţionat că biserica din an în an devine tot mai mult vizitată de enoriaşi, dar mai ales de cei bolnavi, de cei nevoiaşi, care sunt primiţi şi ajutaţi atât în cazurile de consiliere duhonicească, cât şi de acest sfânt protector. Părintele a menţionat şi minunile ce se înfăptuiesc în urma rugăciunilor către chipul Maicii Domnului, numită a “Sărmanului”, invitându-I pe cei prezenţi la 10 septembrie, când este prăznuită icoana.