11:05, marți, 13 februarie, 2018

Biserica rămâne vie și lucrătoare prin tinerii ei. Gânduri după Gala Tineretului Ortodox

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, la 11 februarie 2018 a avut loc cea de-a II-a ediție a Galei Tineretului Ortodox, eveniment care se desfășoară în duminica dinaintea Zilei internaționale a tânărului ortodox, marcată la 15 februarie, de praznicul Întâmpinării Domnului.

Anul acesta au participat circa 600 de preoți, pedagogi și tineri, care implementează în parohii, școli și prin intermediul unor asociații bisericești diverse proiecte cu și pentru tineri.

Pe parcursul anului 2017 s-au desfășurat 9 tabere ortodoxe, concursuri tematice, caravane ș.a. măsuri în vederea formării adolescenților și tinerilor în duhul valorilor noastre tradiționale.

Sute de tineri au fost implicați în acte de voluntariat, slujind aproapelui și cultivând frumosul în societate.

Numeroși pedagogi implementează cu succes disciplina școlară Religia.

Se dezvoltă tot mai multe proiecte mediatice destinate tinerilor, în special problemelor cu care se confruntă. Avem o platformă comună a tinerilor: www.tineretulortodox.md

La Gală au participat tineri mai activi în parohiile din care vin, adunați din peste 20 de raioane ale republicii. Aceștia au prezentat un spectacol, la care au fost prezente și câteva formații artistice.

Cei mai activi slujitori și tineri au primit distincții și diplome mitropolitane.

Sincere mulțumiri ÎPS Mitropolit Vladimir pentru susținere, Preasfințitului Episcop Ioan pentru coordonare și celor care au pus umărul la buna desfășurare a acestui eveniment de suflet și pentru sufletul tinerilor dornici de a trăi frumos, deci iubitori de Hristos.

Credem că Biserica rămâne vie și lucrătoare prin tinerii ei.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret