11:53, joi, 4 aprilie, 2013

Biserica paraşutată

Preoţii ortodocşi paraşutişti au inaugurat prima Biserică mobilă din lume. Oficialii Ministerului Apărării din Rusia au explicat că numărul recruţilor care se numesc ortodocşi practicanţi creşte în fiecare zi.

Aceştia au cerut asistenţă religioasă ortodoxă şi şansa de a se ruga, de a primi Sfânta Împărtăşanie şi de a fi sfătuiţi de către un preot.

Exerciţiile de două zile ale forţelor aeropurtate din regiunea Ryazan au avut în componenţă şi preoţi ortodocşi, care participă la antrenamente împreună cu militarii. Un preot ortodox a sărit primul cu paraşuta, iar apoi Biserica aeropurtată a fost paraşutată din avion.

Biserica mobilă este de fapt un cort uriaş gonfalbil, folosit pentru slujbe, însă include un altar mobil, icoane, obiecte liturgice necesare slujbelor, conservate în spumă pentru a nu se distruge în timpul aterizării. Icoanele ortodoxe sunt îmbrăcate în vinil din aceeaşi raţiune.

Biserica zburătoare poate fi transportată în orice loc din Rusia, putând fi paraşutată acolo unde sunt trupele armate. Preoţii sunt astfel antrenaţi pentru paraşutism şi sunt pregătiţi să meargă acolo unde le cere misiunea.

www.doxologia.ro