10:11, duminică, 16 septembrie, 2012

Biserica Ortodoxă Bulgară canonizează 100 de martiri ai comunismului

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare a hotărât canonizarea în curând a 100 de martiri ai ororilor comuniste din cea de-a doua parte a secolului al 20-lea.

Mitropolitul Gabriel de Lovcha, preşedintele Comisiei de Canonizări din cadrul Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare, a anunţat că episcopii, în sesiunea sinodului de la sfârşitul lui septembrie, vor examina listele de nume ale martirilor prezentaţi de fiecare eparhie în parte şi va fixa data canonizării lor.

Alături de aceşti peste 100 de martiri cunoscuţi, s-a sugerat ca să fie canonizaţi şi un grup de martiri necunoscuţi, pentru a păstra memoria miilor de martiri dispăruţi fără urmă în această perioadă de prigoană. Este posibil ca aceste canonizări să înceapă în acest an, însă unii episcopi au propus anul 2013, pentru o atentă examinare a acestor martiri.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.pravoslavie.ru