Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 1 aprilie, 2014

Biserica Ortodoxă a Poloniei revine la Calendarul Iulian – vechi

Biserica Ortodoxă din Polonia va reveni la calendarul iulian. Această decizie a fost luată în cadrul sesiunii de primăvară a Consiliului Episcopilor, care a avut loc zilele trecute, la reședința Mitropolitului Sava de Varșovia și Întreaga Polonie.

Hotărârea urmează faptului că, cele mai multe parohii ale Bisericii Ortodoxe din Polonia (96%) celebrau oricum sărbătorile bisericești după vechiul calendar. Astfel, Consiliul a anulat decretul din 12 aprilie 1924, care introducea Noul Calendar, în Biserica din Polonia, conform publicatiei ruseşti Sedmitza.

Potrivit decretului, Biserica va reveni la vechiul calendar începand din 15 iunie 2014.  Consiliul a afirmat că parohiile care doresc să oficieze slujbele după noul calendar pot face în continuare acest lucru.

Consiliul a mai analizat, de asemenea, lucrările comisiei bilaterale pentru dialog ortodox-catolic și a discutat o serie de probleme ecumenice.

www.lonews.ro