Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 13 octombrie, 2014

Biserica nu se opune fertilizării în vitro, pentru cuplurile căsătorite

Biserica Greciei nu se opune cuplurilor căsătorite legal, care solicita un tratament de fertilitate, dar ea avertizează că se opune avortului.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Greciei a declarat că susține cuplurile care se supun unui tratament FIV (de fertilitate în vitro), dar că se opune mamelor care îşi abandonează copiii, indiferent dacă copiii au fost diagnosticați ca având probleme fizice sau psihice.

Episcopul Nikolaos de Mesogeia și Lavreotiki a spus că Biserica nu se opune solicitării unui tratament de fertilitate, pentru cuplurile căsătorite legal. „Pentru noi, linia roșie este trasată de distrugerea embrionilor şi de întreruperea sarcinii”.

Nikolaos a continuat să sublinieze faptul că Sfântul Sinod nu ar acorda binecuvântarea sa pentru avortarea unui copil cu probleme de sănătate. „Aceste cazuri sunt dificile pentru noi, dar nu trebuie să înclinam spre logica pământească”, a explicat el, conform Neos Kosmos.

www.lonews.ro