Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:00, vineri, 26 septembrie, 2014

Biserica este mama noastră spirituală

Biserica ne-a născut pe noi la botez prin apă şi prin duh. Aţi auzit ce spune Sfântul Apostol Pavel: „aţi luat darul punerii de fii în baia naşterii de-a doua şi a înnoirii Duhului Sfânt.”

Biserica ne-a născut pe noi la botez prin apă şi prin duh. Aţi auzit ce spune Sfântul Apostol Pavel: aţi luat darul punerii de fii în baia naşterii de-a doua şi a înnoirii Duhului Sfânt. De atunci suntem toţi fii după dar ai lui Dumnezeu, de când ne-am botezat în numele Preasfintei Treimi. De aceea, vă rog din toată inima să iubiţi Biserica, mamă! Să vă fie dragă Biserica şi, cât puteţi, ziua şi noaptea să mergeţi la biserică. Care sunt mai bătrâni şi nu pot săracii, să stea mai puţin. Care sunt tineri pot să stea mai mult, pentru că pravila Bisericii îmbogăţeşte memoria fiecăruia şi darul Preasfântului Duh vine asupra aceluia care ascultă cu evlavie sfintele slujbe ale Bisericii.

(Arhimandrit Cleopa Ilie, Îndrumări duhovniceşti pentru vremelnicie şi veşnicie, Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2004, p. 20)

www.doxologia.ro