11:14, joi, 18 aprilie, 2013

Biserica din Trapezunt va fi transformată rapid în moschee

Într-un interviu acordat ziarului turc „Hürriyet”, muftiul Trapezuntului a confirmat că lucrările pentru transforamrea Bisericii Sfânta Sophia în moschee continuă într-un ritm accelerat.

Răspunzând la întrebarea „Ce se va întâmpla cu frescele creştine unice?” muftiul a asigurat că frescele nu vor fi atinse, ci doar vor fi acoperite cu pânze.
Biserica Sfânta Sophia din Trapezunt este un monument unic de arhitectură bizantină, unde sunt conservate fresce şi mozaicuri extraordinare.
Ea a fost construită între 1238 şi 1263 de Împăratul Manuel I Comnenul. În 1461, Mahomed al II-lea a transformat-o în moschee. În 1964, edificiul a devenit muzeu după restaurarea sa făcută cu sprijinul Universităţii din Edinburgh.

www.doxologia.ro