11:51, marți, 16 octombrie, 2012

Biserica din localitatea Goianul Nou, com. Stăuceni, și-a sărbătorit hramul

Creștinii drept-măritori din comuna Goianul Nou a participat în ziua de 14 octombrie la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie prilejuită de hramul bisericii în cinstea Acoperemântului Maicii Domnului.

Serviciul divin a fost oficiat de un sobor de preoți în frunte cu părintele paroh – Prot. Teodor Spătaru, căruia i-au coliturghisit Prot. Mitr. Cornel Dobrogeanu și Prot. Mitr. Gheorghe Gavrilița.

După slujbă a fost oficiat un Te-Deum de mulțumire și s-a sfințit o icoană de dimensiuni mari în cinstea Acoperemântului Maicii Domnului, care va fi instalată pe fațada bisericii.

Slujitorii au vorbit credincioșilor despre seminifcația măreții sărbători, îndemnându-i să ceară ajutorul și mijlocirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu în tot timpul vieții și pentru toată fapta cea bună.

Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frățească.