Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:12, joi, 4 decembrie, 2014

Biserica din cadrul Brigăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 și-a sărbătorit hramul

Biserica “Sf. Mucenic Victor” din incinta BIM-2 și-a sărbătorit recent hramul și cei zece ani de la târnosirea ei. Serviciul divin festiv a fost oficiat de către preoții militari Prot. Mitr. Gheorghe Gavrilița, Prot. Mitr. Corneliu Dobrogeanu, Prot. Mitr. Valeriu Gâțu, Prot. Mitr. Veaceslav Hortolomeu, Pr. Ioan Tudoreanu, Pr, Alexandru Gavrilița, Pr. Grigore Costin și Pr. Nicolae Andrieș.

Sfântul locaș s-a arătat a fi neîncăpător pentru  nenumărații ostași din efectiv, care au venit să celebreze creștinește această frumoasă sărbătoare, ascultând Sfânta Evanghelie și rugându-se pentru întărire trupească și sufletească.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, enoriașii au ascultat o predică și felicitările slujitorilor, adresate cu ocazia sfintei sărbători, iar conducerii Brigăzii, reprezentată de Domnul Comandant Colonel Mihail Olaru, i s-au adresat cuvinte de recunoștință pentru ajutorul permanent oferit Bisericii și preoților militari.

Menționăm că la serviciu divin, printre ostași s-a aflat și Ex-Ministrul Apărării, Domnul Victor Gaiciuc, un bun prieten al parohiei “Sf. Mucenic Victor” și binecredincios creștin.